Od czego zależy cena mieszkań?

Decyzja o kupnie lub sprzedaży mieszkania zwykle jest związana z zapoznaniem się z aktualnymi ofertami, jakie są dostępne na różnych tematycznych portalach. Pozwala to na rozeznanie się w obecnej wycenie wartości mieszkań. Niestety ogłoszenia często mogą wprowadzić w błąd. Podobne pod względem wielkości czy wyglądu nieruchomości, okazują się być wyceniane bardzo różnie.

Od czego to zależy? Jak zapobiec niekorzystnym inwestycjom? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym krótkim tekście.

Lokalizacja — kluczowy czynnik wpływający na cenę mieszkań

Głównym czynnikiem warunkującym cenę mieszkania jest jego lokalizacja. Im bliżej centrum się ono znajduje, tym będzie droższe. Pod uwagę bierze się także odległość do najbliższego przystanku (autobusowego/tramwajowego/metra itp.) oraz to, czy w okolicy znajdują się miejsca rekreacji (np. parki, place zabaw, siłownie). Wartość nieruchomości będzie niższa, jeżeli w okolicy znajdują się ruchliwe drogi, fabryki, tory kolejowe bądź inne obiekty negatywnie wpływające na komfort mieszkania (np. oczyszczalnie ścieków).

Standard budynku — parametry wizualne decydujące o wartości mieszkania

Kiedy potencjalny klient znajdzie już konkretną lokalizację, skupi się na budynku oraz wnętrzu mieszkania. Budynki, które są dobrze zarządzane, nawet jeśli już służą wiele lat, będą podnosić wartość nieruchomości. Zaniedbana klatka schodowa może nam tę wartość obniżyć.

Kolejnym kryterium jest układ pomieszczeń, także stan techniczny oraz desing wnętrza. Te zaprojektowane przez architekta wnętrz i wykończone materiałami wysokiej jakości stanowią nieruchomości premium – bez względu na to czy znajdują się w starej kamienicy czy w nowoczesnej inwestycji deweloperskiej – ich cena jest adekwatnie większa.

Każde wnętrza wykończone pod klucz będą droższe niż te nieumeblowane bądź przeznaczone do remontu. Inną wartość będą miały mieszkania z wydzielonymi pomieszczeniami na kuchnię i salon, a inną te, które posiadają aneks kuchenny. Znaczenie ma też ich wysokość, ilość okien, strony świata a także piętro, na którym znajduje się mieszkanie.

Dodatkowe udogodnienia — komfort jest niezwykle istotny

Osoby, którym przypadło do gustu dane mieszkanie, będą starały się wynegocjować korzystną cenę.

Wtedy pod uwagę brane są dodatkowe udogodnienia. Do nich należy m.in. winda, taras, strzeżony parking czy monitorowane osiedle. Czasami niektóre z udogodnień mają istotny wpływ na ostateczną decyzję kupującego. Może on bowiem potrzebować podjazdu dla osób niepełnosprawnych bądź specjalnie zaaranżowanego budynku mieszkalnego.

Czynników, które wpłyną na cenę kupna bądź sprzedaży mieszkania jest więc bardzo dużo. Aby korzystnie zainwestować swoje pieniądze, a także nie martwić się o stratę funduszy, warto udać się do biura nieruchomości aby wraz z doradcą dokładnie przyjrzeć się swoim potrzebom i dostosować do nich budżet. Doświadczony, znający rynek agent, na podstawie ustalonych kryteriów przygotuje oferty zgodnie z potrzebami swojego klienta, a następnie wynegocjuje najlepsze możliwe warunki umowy sprzedaży. Z kolei agent współpracujący przy sprzedaży mieszkania przygotuje specjalny raport mówiącym o tym, jakie byłyby korzystne zmiany w mieszkaniu (realne do zrealizowania), aby zyskało ono na wartości.

Zapraszamy do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

Instagram: https://www.instagram.com/_place4you_/

Facebook: https://www.facebook.com/place4you0realestate/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC7VpRAg2IEWzqQmVa_e3CAw

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Place4You z siedzibą przy , (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@place4you.pl. Dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.