Sprzedaż/Zakup nieruchomości – jakich dokumentów potrzebujesz?

Dzień dobry,

dzisiaj przychodzimy do Ciebie, aby podzielić się Naszą wiedzą na temat potrzebnych dokumentów przy sprzedaży lub kupnie nieruchomości.

Pamiętaj! Przy każdej nieruchomości sprawa dokumentów może wyglądać nieco inaczej. W tym przypadku mówimy o dokumentach potrzebnych przy sprzedaży mieszkania 95m2 na warszawskim Mokotowie, gdzie miejsce garażowe było związane z własnością lokalu i nie miało założonej oddzielnej Księgi Wieczystej.

DOKUMENTY POTRZEBNE DO ZAWARCIA UMOWY PRZEDWSTĘPNEJ:

  • Dowód osobisty/ Paszport. Wbrew pozorom często zapominany, a bardzo ważny dokument.
  • Podstawa nabycia nieruchomości, czyli najczęściej AKT NOTARIALNY. Jeśli nie możesz znaleźć swojego aktu, udaj się do notariusza, u którego kupowałeś nieruchomość i dostaniesz od Niego odpis aktu nabycia.
  • Jeśli Twoje mieszkanie jest obciążone kredytem to najczęściej do momentu podpisania umowy przedwstępnej Twój notariusz nie będzie wymagał od Ciebie dostarczenia dokumentu mówiącego o wysokości zadłużenia.

DOKUMENTY POTRZEBNE DO ZAWARCIA UMOWY PRZENOSZĄCEJ WŁASNOŚĆ:

  • Akt notarialny
  • Dowód osobisty
  • Zaświadczenie o tym, że w danym lokalu nikt nie jest zameldowany. Taki dokument otrzymasz w dowolnym Urzędzie Dzielnicy lub online.
  • Należy również potwierdzić, że z danym lokalem nie są związane żadne zadłużenia (opłaty administracyjne, zaległości podatkowe). Takie zaświadczenie dostaniesz we właściwym dla Twojej nieruchomości Urzędzie Dzielnicy.

Pamiętaj! To jest praktyka, natomiast ewentualne zadłużenia są po stronie sprzedającego i nie są przypisane do danej nieruchomości, ale inaczej jest w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

JAK KUPIĆ MIESZKANIE OBCIĄŻONE KREDYTEM BEZ KREDYTU?

Będziesz potrzebował zaświadczenie z banku, na którym są trzy informacje: wysokość zadłużenia, numer rachunku technicznego do spłaty kredytu oraz promesa banku mówiąca o tym, że jeśli dana kwota zostanie wpłacona na rachunek techniczny to bank wyrazi zgodę na zwolnienie hipoteki.

Pamiętaj! Każdy bank ma swoje terminy wydawania takiego zaświadczenia. Niektóre z nich wydadzą zaświadczenie od ręki, inne zaś mają na to 30 dni.

Planujesz sprzedać swoją nieruchomość? Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to zapraszamy do odwiedzania Naszych mediów społecznościowych:

Instagram: https://www.instagram.com/_place4you_/

Facebook: https://www.facebook.com/place4you0realestate/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC7VpRAg2IEWzqQmVa_e3CAw

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Place4You z siedzibą przy , (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@place4you.pl. Dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.